Kerti tavak, medencék

További képek, részletes cikk
A tavakat 3 nagy csoportba soroljuk, ezt funkciója határozza meg. Vannak termelõtavak, melyek 10- 50 m2 közötti nagyságúak, és ezekben díszhalakat, ( aranyhalat, koipontyot ) nevelünk. Vannak dísztavak, melyek 10-500 m2 területûek lehetnek, melyek kertünk szépségét célozza, esztétikusan berendezett és karbantartott tavacska, amely kristálytiszta vizû, benne látványos díszhalak úszkálnak, a partján pedig igényesen összeválogatott természethûen kiültetett tavi és tóparti növények díszelegnek. Sajnos Magyarországon ritka a háztáji horgásztó, pedig ezek mérete 100-10000m2-esre terjed ki, ami pedig megjelenésük illeti: Lemásolja a természetes vizi környezetet. Célja az, Hogy akár otthon is hódolhatunk a horgászás szenvedélyének, és élõhal raktárként is használható.
E tavak alapjának kiásását kézzel vagy géppel is csinálhatjuk. Megjegyzem, hogy bár a kézzel való ásás olcsóbb ám sokkal nehezebb fizikai munka mint a gépi, ami drágább, viszont napokon belül elkészülhet tavunk.
Kerti tavak szigeteléseinek módjai: A háztáji körülmények között felépíthetõ tótípusok közé soroljuk a Fólia vagy PVC szigetelésû tavakat, a talajvíz táplálta tavakat, agyagszigetelésû tavakat, betontavakat, medencéket.
A talajvíz táplálta tavak: A magas talajvizû területre épített tavaknál a vízellátást egyértelmûen a talajvíz magassága határozza meg. Ennek építési munkáit a mocsaras, süppedõs talaj megnehezíti, ezért lehetõleg nyáron száraz napos idõben célszerû megkezdeni az építést. A talajvíz táplálta tavaknál figyelembe kell venni az esetleges vízszennyezõdéseket Pl.: szerves vagy mûtrágya bemosódásokat, növényvédõ szerek vagy talajfertõtlenítõk bemosódását. Ennél a tóépítési módszernek nagyon-nagy hátránya az, hogy egy-egy szárazabb idõszakban a talajvíz szintje nagyon lecsökken, vagyis növényeink, halaink szárazra kerülhetnek. Az ilyen jellegû tavaknál a szivattyús vízutánpótlás is csak kárba veszõ, ideiglenes megoldás, ugyanis a betáplált víz a talajon keresztül a talajvízhez szivárog.
Fóliatavak: A legtöbb kertépítõ és kerttulajdonos az egyszerûség és a biztos szigetelés miatt a Fólia vagy PVC szigetelésû tavakat részesíti elõnyben. Ügyeljünk azonban arra, hogy 500m2 tónagyság felett jelentõs méreteket ölthet a földben élõ, lyukat ásó állatok (vakondok, lótetû) kártevése, ekkora méret felett már betontavakat készítünk. A Fólia vagy PVC tavak anyagát tekintve gyakorlatilag örökéletûek, télállóak és függetlenítik a tavat a talajfelszíntõl. Arról nem is beszélve, hogy 125m2 feletti tavak már öntisztulóak, építhetünk bele medencét, vagy elláthatja családunkat friss hallal. TIPP: PVC szigetelést ajánlom, mert anyagát tekintve puha, gumírozott, így a vastagabb fóliák (1,2 mm ) rugalmasságuk miatt a téli jégréteg nyomását is képes felvenni, ezért szinte örökéletû. Ezenkívül könnyen javítható, bõvíthetõ. Fontos, hogy a fólia letétele után ne kapkodjunk a szigetelõ réteg eltüntetésével,. Töltsük fel vízzel a tavat, a tervezett szintig, és várjunk 1-2 hetet. A fólia víz feletti részét terméskövekkel vagy folyami kaviccsal súlyozzuk ki, mert sohasem tudhatjuk pontosan, hogy a nagy tömegû víz milyen mértékben képes benyomni a frissen ásott, föllazított földet, ami a fólia betüremkedésével, érzékennyé válásával is járhat.
Betontavak, medencék: A vashálóval megerõsített betontavakat 100m2-es nagyság felett nagyon komoly anyagi beruházást igényelnek. ( min. 5-10x-ese a fóliás megoldásnak) A nagy kiterjedésû betonfalak komoly hátránya, hogy az idõjárás-változása , fagyra könnyen töréssel, repedésekkel vagyis ezeken keresztül vízelszivárgással reagálnak.
Agyagszigetelésû tavak: A legpraktikusabb és legolcsóbb a saját munkával beszerzett , majd alaposan szétterített és tömörített agyagos vízzáró réteg kialakítása. Egy földréteg agyagszerûségének, vízállóságának megállapítására kiváló módszer, ha kb. öklömnyi mintát veszünk, amelyet vízzel összegyúrunk, majd kirakjuk száradni. Amikor ez a golyó visszanyeri eredeti világos színét, egy méter magasságból a földre ejtjük. Ha nehezen esik szét, vagy csak néhány darabra, nyugodtan használhatjuk vízzáró rétegként. TIPP: Ne ijedjünk meg, ha kezdetben szivárgást észlelünk, ez ugyanis az agyagkolloidok duzzadásával 1-2 héten belül megszûnik.
Dísztavak: Figyelni kell a tervezésnél, hogy „stílusával” illeszkedjen a kert összképéhez. Pl.: egy gyümölcsfákkal és egyéb vegetációval bõvelkedõ kert közepébe ne tervezzünk szárazságtûrõ növényekben gazdag, kopár, sziklás japán stílusú tavat. Tervezzük olyan helyre ami a vendégek által szívesen látogatott.Pl.: Kerti terasz, sütõ mellé. Ügyeljünk a víz tisztaságára (0,5-1 méter vízmélységig átlátszó víz). A tóparton ízlésesen helyezzük el növényeinket, a magas növényeket hátra, az alacsonyabb növekedésûeket elõre ültessük. A tó hangulatát nagymértékben befolyásolja az úszkáló díszhalak jelenléte. Esztétikus ha a fóliaréteget kövekkel, kavicsokkal vagy növényzettel eltakarjuk. A növények beültetésénél ügyeljünk arra, hogy a nád árnyékába mennek nappal a halak. Továbbá ügyeljünk a tó építésénél arra, hogy a tó és környezete könnyen takarítható és hozzáférhetõ legyen. A víz feltöltésének sebessége diktálja a munkatempót is. A tóban ha 15-30 cm-es víz van, elhelyezhetjük benne tavirózsáinkat, és így haladva a víz szintjével, ám arra ügyeljünk az ültetés elõtt, hogy növényeinket ültetõ kosárba vagy vödörbe helyezzük be kerti tavunkba. A tó eliszapolódásának ez az egyik fõ oka, a másik pedig, hogy a vízbe belehullott levelek a tó alján lebomlanak, ezért a szép tó egyik alapfeltétele a rendszeres tisztítás. Nagyobb tavaknál a túlfolyó építése nélkülözhetetlen.
További információért és hasonló cikkekért kérjük látogasson el oldalunkra!
http://Kertészkedés.hu
|