Támfalak

További képek, részletes cikk
Támfalat csak lejtõs terepen építünk, ahol nagyobb szintkülönbségeket kell áthidalni. A támfalaknak az a rendeltetése, hogy a rézsû felület fölötti földtömeg csúszását megakadályozza. Ezenkívül a támfallal megnövelhetjük a kert hasznos felületét is. A támfal anyagát tekintve készülhet terméskõbõl, betonból, téglából vagy akár fából is, ezért anyagát és színét a kertben meglévõ, már adott elemekhez igazítsuk. Pl.: lépcsõ vagy kerti út anyaga. Építési módjukat tekintve rakhatók szárazon, de kötõanyaggal esetleg betonhátfallal is építhetõk. Ügyeljünk arra, hogy a vásárolt anyag idõálló, fagyálló legyen.
Szárazon rakott támfal: Habarcs nélkül csak fagyálló kõbõl építhetjük. A köveket mindig természetes rétegzõdéseik szerint építsük a támfalba, mert különben a csapadékvíz beszivárog és a kõ szétfagy. Ne rakjuk mesterkélten a falat. A fal felületét hangulatosabbá tehetjük ha különbözõ sziklakerti növényeket ültetünk bele. A szárazon rakott támfalat általában nyers kövekbõl rakjuk. A száraz falakat 20 cm. mélyen alapozzuk úgy, hogy az alap szélessége az egynegyede legyen a fal magasságának. A köveket úgy kell rakni, hogy azok a föld nyomásának ellenálljanak. Az egymásra rakott kövek közeit humuszos, agyagos földdel rétegezzük. A támfalat kissé hátradöntve építjük, így jobban nekifeszül a föld nyomásának, így tartósabb. TIPP: A fal szilárdsága növelhetõ ha 1-1 követ behelyezünk a fal háta mögé is a földbe. 1,5 méternél ne építsük magasabbra, mert tartása ezen felül már nem biztonságos.
Habarcsba rakott támfal, beton támfal: A habarcsba rakott falaknál is elsõrendû szempont a kõ fagyállósága. Alapozásra kavics vagy kõbeton elemet használunk, erre építjük a kõfalat. A támfal alapját 60-80 cm mélyre, a fagyhatár alá építjük. Szélessége 40-50 cm 1-1,5 méter magasságú falhoz. A talajszintig épült alapra, javított mészhabarcsba rakjuk a köveket. A köveket kötésbe rakjuk. A támfal elsõ harmadában 10x10 cm-es négyzet alakú réseket, vízszivárgókat hagyunk, amelyen keresztül az összegyûlt csapadékvíz elszivároghat. A kõfallal egyidejûleg építjük a beton hátfalat. Deszkából zsalut készítünk és a betonkeveréket a kõfal és a deszka zsalu közé engedjük. A fal az alaptól felfelé keskenyedik a rá nehezedõ nyomás miatt. A végleges magasság elérése után a betont lesimítjuk és a támfal felsõ peremére fedõkövet helyezünk el úgy, hogy az 5 cm-re álljon ki a támfal síkjából, ezáltal vízorrot képzünk, így a víz lecsorog. A fedõkövek réseit habarccsal rögzítsük egymáshoz. Hátránya: a talaj kémhatását kedvezõtlenül befolyásolja, és szívja a nedvességet évekig.
Támfal építés fából:A telítéssel impregnált fából készített szabadon álló vagy lejtõt megtámasztó cölöpsorok szép és természetes lehetõségeket kínálnak a tér átalakítására, tér tagolására. Ezek a faanyagok viszont állandóan ki vannak téve a földdel és vízzel való érintkezésnek, ezért környezetbarát módon és tartósan kell megvédeni õket a korhadástól. A legismertebbek az állva elhelyezett gömbfákból vagy él fákból készített támfalak.
TIPP: A fal mögötti föld teljes terhelésér felvevõ oszlopokat kellõen stabilra építsük és minél mélyebbre ássuk le.
További információért és hasonló cikkekért kérjük látogasson el oldalunkra!
http://Kertészkedés.hu
|